O czym mówiły na FB ugrupowania polityczne w 2017 r.?

Podsumowania 2017 roku ciąg dalszy. Na wykresach są dane dotyczące 25 najczęściej poruszanych tematów przez osiem największych ugrupowań politycznych (Kukiz ’15, Nowoczesna, PiS, PO, PSL, Partia Razem, SLD, Wolność) i liderów na Facebooku (jeden wpis mógł dotyczyć kilku tematów; analizowana była tylko treść wpisu). Można sprawdzić, co aktorzy polityczni uznawali za warte skomentowania.

Okazuje się, że główny temat to przede wszystkim działania rządu i partii rządzącej. W 2017 r. relatywnie często politycy mówili o Unii Europejskiej, komentowali ustawy, podatki, zmiany w sądownictwie a także poruszali kwestie gospodarki (na ogólnym poziomie) oraz służby zdrowia. Wykresy podają dane zbiorcze, dlatego trzeba mieć na uwadze, że wpływ na ich kształt zależał od tego, jak często dana strona fanowska publikowała posty (stąd wysoki udział Kukiz ’15 i SLD; nie oznacza to, że generalnie się o nich często mówiło a jedynie, że same publikowały bardzo dużo postów, w tym dużo o sobie). Już wkrótce pokażemy jednak dane dla każdego ugrupowania osobno (każdy ma też nieco inny charakterystyczny dla siebie zbiór tematów).

Interesująco prezentują się wykresy dotyczące rozkładu tematów w czasie. Widać na nich, co jest regularnym tematem (np. gospodarka) a co jest przedmiotem debaty ze względu na bieżące wydarzenia (np. zmiany w sądownictwie, służba zdrowia w czasie protestów lekarzy).